Báb – Zwiastun wiary bahá’í

Báb – Zwiastun wiary bahá’í

W połowie XIX wieku – jednym z najbardziej burzliwych okresów historii świata – młody kupiec ogłosił, że niesie przesłanie, którego celem jest przemiana życia ludzkości. W czasie, kiedy Jego kraj – Iran – przechodził wielki kryzys moralny, Jego przesłanie zrodziło wzburzenie i nadzieję pomiędzy ludźmi różnego pochodzenia błyskawicznie przyciągając tysiące wyznawców. Przyjął On tytuł „Báb” czyli po arabsku „Brama”.

Jego nawoływanie do odnowy duchowej i moralnej, do polepszenia pozycji kobiet i losu biednych i cała jego recepta na duchową przemianę była rewolucyjna. Założył On też zupełnie nową, odrębną religię inspirując swoich wyznawców do przemiany w życiu i do dokonywania heroicznych czynów.

Báb ogłosił, że ludzkość stoi na progu nowej ery. Jego misją, która trwała tylko sześć lat było przygotowanie drogi na przyjście Objawiciela Boga, który przyniesie wiek pokoju i jedności obiecany we wszystkich religiach świata. Tym kolejnym Objawicielem był Bahá’u’lláh.

Jego życie jest jednym z najwspanialszych przykładów odwagi, jakiej świat miał przywilej doświadczyć… – XIX-wieczny francuski pisarz A.L.M. Nicolas w hołdzie dla Bába

Życie Bába »

Ruch babitów »

Świątynia Bába »

Cytaty z Pism Bába »

Wyjątki z Perskiego Bayá»

Z Epistoły do Muhammada Szacha »